- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7696688 |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| I.D. | 10 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316577127914 |

