- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7696688 |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| I.D. | 10 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 30 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316577127914 |

