- 10 mm ID x 30 mm OD x 9 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7696688 |
| Static Load Rating [Max] | 3350 lbf |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Width | 0.35 in, 9 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 7020 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 19000 rpm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| I.D. | 10 mm |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.073 LB |
| EAN or UPC | 7316576632617 |

