- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 90 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 43.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| icNumber | 7697929 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 11.684 LB |
| EAN or UPC | 29176069772 |

