- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| O.D. | 190 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Double Shielded |
| I.D. | 90 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7697929 |
| Width | 43.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 11.684 LB |
| EAN or UPC | 29176069772 |

