- 90 mm ID x 225 mm OD x 54 mm Wide
- Double Shielded
- No Snap Ring
- Single Row Radial Steel Bearing
applications
- Used with exremely heavy radial loads, or a combination of radial load is predominant
caution
- Not to be used where only thrust loads are present
| Width | 54.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Fillet Radius | 3 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 54 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 90 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 47700 lbf |
| Outer Ring Width | 54 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 225 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 44500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7697929 |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 23.0 LB |

