- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 100 mm |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 180 mm |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7696944 |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 34.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 6.504 LB |
| EAN or UPC | 29176068140 |

