- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 180 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 34.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| icNumber | 7696944 |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Weight | 6.504 LB |
| EAN or UPC | 29176068140 |

