- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 100 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 28500 lbf |
| Seal Material | Metal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Width | 34.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7696944 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 8.091 LB |
| EAN or UPC | 87796067004 |
| NSN Number | 3110-00-155-6490 |

