- 1.1875" Shaft, 2.375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 1 15/16 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 7/8 in |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Collar No. | SN103K |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RSAO Series |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Weight | 6.602 LB |
| EAN or UPC | 87796058156 |

