- 1.1875" Shaft, 2.375" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Size | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Height | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 1 15/16 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Series | LSAO Series |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Weight | 6.69 LB |
| EAN or UPC | 87796109391 |

