- 1.1875" Shaft, 2.375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| Base Length | 8 1/4 in |
| Collar No. | SN103K |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Height | 7/8 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | RSAO Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Collar O.D. | 1 15/16 in |
| Weight | 6.602 LB |
| EAN or UPC | 87796058156 |

