- 1.1875" Shaft, 2.375" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Base Length | 8 1/4 in |
| Base Height | 7/8 in |
| Collar O.D. | 1 15/16 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GN103KRRB |
| Housing Width | 3 3/4 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Base Width | 2 3/8 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bolt Hole Width | 1 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Spacing | 6 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | LSAO Series |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Weight | 6.69 LB |
| EAN or UPC | 87796109391 |

