- RV8-10 Series Relief Valve
- Direct Acting
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Cap Adjustment
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Manufacturer Part No. | RV8-10-C-0-50/ |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Cavity | C-10-2 |
| Body Type | 1 |
| Operation | Direct Acting |
| Pressure Setting | 2775 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 550 psi |
| Series | RV8-10 |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Adjustment Type | Cap |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | RV8-10-C-0-50/ |
| Type | Relief Valve |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Weight | 0.48 LB |

