- RV8-10 Series Relief Valve
- Direct Acting
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Cap Adjustment
caution
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Cracking Pressure [Min] | 550 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Type | Relief Valve |
| Manufacturer Part No. | RV8-10-C-0-50/ |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Body Type | 1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Pressure Setting | 2775 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Adjustment Type | Cap |
| Series | RV8-10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | RV8-10-C-0-50/ |
| Cracking Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 0.48 LB |

