- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Style | Poppet |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Adjustment Type | Knob |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Body Type | 10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Series | RV3-10 |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Cavity | C-10-2 |
| Weight | 0.48 LB |

