- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Series | RV3-10 |
| Body Type | 10 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style | Poppet |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Valve Material | Cartridge only |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Operation | Direct Acting |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Cavity | C-10-2 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Adjustment Type | Knob |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 0.48 LB |

