- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position, All Ports Open Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve allows flow from port 3 to port 2 and from port 4 to port 1. In the energized position, flow is allowed from port 3 to port 4 and from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Poppet/Spool | Spool |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Watt Rating | 23 W |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-4 |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position, All Ports Open |
| Housing No. | N/A |
| Size Designation | 10 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Series | J Series |
| Valve Material | Cartridge only |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Material | Aluminum |
| Actuation | Direct Acting |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cavity | C-10-4 |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Filter Option | None |
| Model No. | SV1-10-4-0-12DG |
| Weight | 0.0 LB |

