- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position, All Ports Open Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve allows flow from port 3 to port 2 and from port 4 to port 1. In the energized position, flow is allowed from port 3 to port 4 and from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Size Designation | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Filter Option | None |
| Series | J Series |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-4 |
| Model No. | SV1-10-4-0-12DG |
| Valve Material | Cartridge only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Poppet/Spool | Spool |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing No. | N/A |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position, All Ports Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Watt Rating | 23 W |
| Actuation | Direct Acting |
| Cavity | C-10-4 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Housing Material | Aluminum |
| Weight | 0.0 LB |

