- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Operation | Solenoid Operated |
| Size Designation | 20 |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Series | J Series |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation | Pilot Operated |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Housing Material | Aluminum |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Filter Option | None |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Poppet/Spool | Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Model No. | SV3-20-0-0-120AG |
| Cavity | C-20-2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cartridge Valve Series | SV3-20-O |
| Housing No. | N/A |
| Weight | 1.0 LB |

