- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Series | J Series |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV3-20-0-0-120AG |
| Size Designation | 20 |
| Watt Rating | 23 W |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cartridge Valve Series | SV3-20-O |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Filter Option | None |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Housing Material | Aluminum |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation | Pilot Operated |
| Housing No. | N/A |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Port Type | Cartridge Only |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Cavity | C-20-2 |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 1.0 LB |

