- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Valve Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Two-way, two-position, spool-type, direct-acting, normally-open screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, bi-directional flow between port 1 and port 2 is allowed. In the energized position, both ports are closed.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Housing Material | Aluminum |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Actuation | Direct Acting |
| Seal Material | Buna-N |
| Poppet/Spool | Spool |
| Size Designation | 10 |
| Watt Rating | 23 W |
| Cavity | C-10-2 |
| Filter Option | None |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Model No. | SV4-10-0-0-24DQ |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-O |
| Connector Type | Spade |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Series | J Series |
| Housing No. | N/A |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Weight | 0.0 LB |

