- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Valve Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Two-way, two-position, spool-type, direct-acting, normally-open screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, bi-directional flow between port 1 and port 2 is allowed. In the energized position, both ports are closed.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Poppet/Spool | Spool |
| Seal Material | Buna-N |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-O |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Manual Override | No Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Actuation | Direct Acting |
| Watt Rating | 23 W |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Housing Material | Aluminum |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Cavity | C-10-2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | SV4-10-0-0-24DQ |
| Filter Option | None |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Size Designation | 10 |
| Series | J Series |
| Connector Type | Spade |
| Housing No. | N/A |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open |
| Weight | 0.0 LB |

