- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Filter Option | None |
| Cavity | C-20-2 |
| Series | J Series |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Size Designation | 20 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Cartridge Valve Series | SV2-20-C |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Poppet/Spool | Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Housing No. | N/A |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV2-20-C-0-12DG |
| Valve Material | Cartridge only |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Port Type | Cartridge Only |
| Weight | 0.0 LB |

