- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Solenoid Operated |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Actuation | Pilot Operated |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cartridge Valve Series | SV2-20-C |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Material | Cartridge only |
| Size Designation | 20 |
| Housing Material | Aluminum |
| Manual Override | No Manual Override |
| Model No. | SV2-20-C-0-12DG |
| Valve Torque into Cavity | 128 to 155 Nm |
| Housing No. | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | J Series |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Filter Option | None |
| Cavity | C-20-2 |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Weight | 0.0 LB |

