- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Actuation | Pilot Operated |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Size Designation | 10 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Filter Option | None |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Material | Cartridge only |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Watt Rating | 23 W |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Series | J Series |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Seal Material | Buna-N |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Operation | Solenoid Operated |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Housing No. | N/A |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.9 LB |

