- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Type | Cartridge Only |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Housing No. | N/A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cavity | C-10-2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Watt Rating | 23 W |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| Size Designation | 10 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Series | J Series |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Filter Option | None |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Housing Material | Aluminum |
| Weight | 0.9 LB |

