- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Body Type | 10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Adjustment Type | Screw |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| Series | RV3-10 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Style | Poppet |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Pressure Setting | 551 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cavity | C-10-2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Weight | 0.48 LB |

