- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 551 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Style | Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Body Type | 10 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Model No. | RV3-10-S-0-9/ |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Adjustment Type | Screw |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Series | RV3-10 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 900 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Weight | 0.48 LB |

