- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Type | No Coil |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Leakage | Standard Performance |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot/Drain | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | None |
| Electrical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Operation | Solenoid Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid | Single |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Design No. | 50 |
| AC/DC | AC |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| No. of Stages | Single Stage |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Reducer Module | N/A |
| Performance | Standard Performance |
| Body Material | Gray Iron |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 50/60 Hz |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Spool Code | 2 |
| Overrides | No Overrides |
| Pressure [Max] | 11500 psi |
| Model No. | DG4S4-012A-115AC-50/60-50 |
| Weight | 10.0 LB |

