- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure [Max] | 11500 psi |
| Performance | Standard Performance |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Model No. | DG4S4-012A-115AC-50/60-50 |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Code | 2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Design No. | 50 |
| Electrical Options Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 50/60 Hz |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot/Drain | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Solenoid | Single |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Rating Code | None |
| No. of Stages | Single Stage |
| Electrical Options | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Indicator Lights | No |
| AC/DC | AC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Coil Type | No Coil |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Weight | 10.0 LB |

