- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton V20 displacement vane pump is a common first choice for medium- to low-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
applications
- Industrial and mobile applications
features
- Rated flow capacities of 6 to 13 gpm
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Enhanced bearing life
- Versatility
- High performance
- Self-wear compensation
- performance does not degrade with use
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Inlet Port Code | P |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Type | NPT |
| Shaft Key | 3/16 in |
| GPM @ Speed | 10.5 gpm @ 1800 rpm |
| Flow @ RPM | 7 gpm @ 1200 rpm |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 1.4 |
| Pressure Port Code | P |
| Design No. | 11 |
| Flow Rate | 7 gal/min @ 1200 rpm |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Configuration | Single |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Mounting | Flange Mount |
| Model No. | V20 1P7P 1C11 |
| Pump Series | V20 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | 1.25 |
| Weight | 17.0 LB |

