- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton V20 displacement vane pump is a common first choice for medium- to low-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
applications
- Industrial and mobile applications
features
- Rated flow capacities of 6 to 13 gpm
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Enhanced bearing life
- Versatility
- High performance
- Self-wear compensation
- performance does not degrade with use
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Mounting Flange Code | 1 |
| Model No. | V20 1P7P 1C11 |
| Port Size | 1.25 |
| Configuration | Single |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Pump Series | V20 |
| Seal Material | Buna-N |
| GPM @ Speed | 10.5 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Mounting | Flange Mount |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Flow Rate | 7 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Type | NPT |
| Design No. | 11 |
| Displacement (in³/rev) | 1.4 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Inlet Port Code | P |
| Flow @ RPM | 7 gpm @ 1200 rpm |
| Weight | 17.0 LB |

