- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pump Series | V20 |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Mounting | Flange Mount |
| GPM @ Speed | 18 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Configuration | Single |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow @ RPM | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure [Max] | 2200 psi |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Type | NPT |
| Model No. | V20 1P12P 1C11 |
| Flow Rate | 12 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Port Size | 1 1/4 |
| Design No. | 11 |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Displacement (in³/rev) | 2.4 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Weight | 18.05 LB |

