- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 2200 psi |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Displacement (in³/rev) | 2.4 |
| Model No. | V20 1P12P 1C11 |
| Pressure Port Code | P |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow @ RPM | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Flow Rate | 12 gal/min @ 1200 rpm |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Port Size | 1 1/4 |
| Mounting | Flange Mount |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Port Type | NPT |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| GPM @ Speed | 18 gpm @ 1800 rpm |
| Configuration | Single |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Pump Series | V20 |
| Design No. | 11 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Weight | 18.05 LB |

