- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Flow @ RPM | 1 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Length | 1.75 in |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Configuration | Single |
| Pump Series | V10 |
| Pressure Port Code | P |
| Port Size | 1 |
| Mounting | Flange Mount |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 1 gal/min @ 1200 rpm |
| Design No. | 20 |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Model No. | V10 1P1P 1C20 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Port Type | NPT |
| Displacement (in³/rev) | 0.2 |
| Inlet Port Code | P |
| Weight | 11.0 LB |

