- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
| Flow @ RPM | 1 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Configuration | Single |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement (in³/rev) | 0.2 |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Length | 1.75 in |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Flow Rate | 1 gal/min @ 1200 rpm |
| Pump Series | V10 |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Design No. | 20 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Model No. | V10 1P1P 1C20 |
| Port Type | NPT |
| Port Size | 1 |
| Mounting | Flange Mount |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Inlet Port Code | P |
| Weight | 11.0 LB |

