- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 115 VAC - 60 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Detented
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| Spool Code | 2 |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Pilot/Drain | None |
| Overrides | No Overrides |
| Electrical Options | None |
| Function | 3-Position Detented |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Rating Code | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Voltage & Frequency | 115 VAC – 60 Hz |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Electrical Options Code | L |
| Coil Type | No Coil |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 51 |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module | N/A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Weight | 10.0 LB |

