- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 115 VAC - 60 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Detented
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Coil Type | No Coil |
| Voltage & Frequency | 115 VAC – 60 Hz |
| Spool Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Overrides | No Overrides |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | L |
| AC/DC | AC |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Solenoid | Double |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pilot/Drain | None |
| Response Type | Standard Response |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| NFPA Size | D05 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| Design No. | 51 |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Coil Rating Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Function | 3-Position Detented |
| Weight | 10.0 LB |

