- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | No Overrides |
| Response Type | Standard Response |
| Operation | Solenoid Operated |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Flow Direction Code | 4 |
| Spool Code | 6 |
| Reducer Module | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| AC/DC | AC |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Electrical Options | None |
| Design No. | 50 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Seal Material | Buna-N |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Solenoid | Double |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | No |
| Coil Type | No Coil |
| Pilot/Drain | None |
| Coil Rating Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Weight | 10.0 LB |

