- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Solenoid Operated |
| Actuator Type | Solenoid |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Electrical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Rating Code | None |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Pilot/Drain | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | No Overrides |
| Design No. | 50 |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Valve Type | Standard-Duty |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | No Coil |
| Spool Code | 6 |
| Mechanical Options | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Solenoid | Double |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Weight | 10.0 LB |

