- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Body Material | Gray Iron |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Coil Rating Code | None |
| Electrical Options | None |
| Spool Code | 33 |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Design No. | 50 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| No. of Stages | Single Stage |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pilot/Drain | None |
| Performance | Standard Performance |
| Overrides | No Overrides |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Leakage | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure [Max] | 11000 psi |
| Model No. | DG4S4-0133C-50 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Indicator Lights | No |
| Solenoid | Double |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type | No Coil |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Weight | 5.75 LB |

