- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Code | 33 |
| NFPA Size | D05 |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| No. of Stages | Single Stage |
| Design No. | 50 |
| Coil Rating Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Type | No Coil |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Reducer Module | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pressure [Max] | 11000 psi |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Model No. | DG4S4-0133C-50 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Pilot/Drain | None |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Solenoid | Double |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | No Overrides |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Electrical Options | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Indicator Lights | No |
| Leakage | Standard Performance |
| Weight | 5.75 LB |

