- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type | N/A |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Coil Rating Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Flow Direction Code | 4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | No Overrides |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Spool Code | 8 |
| Electrical Options Code | L |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Pilot/Drain | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Actuator Type | Solenoid |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Solenoid Operated |
| Model No. | DG4S4L-018C-50 |
| AC/DC | AC |
| Indicator Lights | Yes |
| Design No. | 50 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| NFPA Size | D05 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Coil Type | No Coil |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Weight | 10.0 LB |

