- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid | Double |
| Coil Type | No Coil |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options | None |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Pilot/Drain | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Indicator Lights | Yes |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Model No. | DG4S4L-018C-50 |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | None |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Electrical Options Code | L |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Spool Code | 8 |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| Overrides | No Overrides |
| Design No. | 50 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| AC/DC | AC |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Valve Type | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Weight | 10.0 LB |

