- PVM057 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 27 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Spline Description | N/A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 70 hp |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Manufacturer Part No. | PVM057ER09GS02AAA28000000A0A |
| Series | PVM057 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Port Location | Side |
| Mounting Flange | SAE C, 4-Bolt |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| GPM @ Speed | 27 gpm @ 1800 rpm |
| Rotation | Right |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Shaft Description | SAE C |
| Flow @ RPM | 14.3 gpm @ 1000 rpm, 17.4 gpm @ 1200 rpm, 22.4 gpm @ 1500 rpm, 27 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Shaft Length | 2.2 in |
| Outlet Port | 1 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Model No. | PVM057ER09GS02AAA28000000A0A |
| Inlet Port | 2 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Flow Compensator Setting | None |
| Key | 5/16 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Weight | 60.0 LB |

