- PVM057 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 27 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Manufacturer Part No. | PVM057ER09GS02AAA28000000A0A |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Shaft Length | 2.2 in |
| Shaft Description | SAE C |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Inlet Port | 2 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Series | PVM057 |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| GPM @ Speed | 27 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 5/16 in |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Mounting Flange | SAE C, 4-Bolt |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Outlet Port | 1 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Spline Description | N/A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 70 hp |
| Rotation | Right |
| Flow Compensator Setting | None |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Flow @ RPM | 14.3 gpm @ 1000 rpm, 17.4 gpm @ 1200 rpm, 22.4 gpm @ 1500 rpm, 27 gpm @ 1800 rpm |
| Port Type | Flange Ports |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Port Location | Side |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Model No. | PVM057ER09GS02AAA28000000A0A |
| Weight | 60.0 LB |

