- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Key | 5/16 in |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Description | SAE C |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Port Type | Flange Ports |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Series | PVM098 |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| Port Location | Side Port |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| Flow Compensator Setting | None |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Spline Description | N/A |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Weight | 121.0 LB |

