- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 5/16 in |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Port Location | Side Port |
| Spline Description | N/A |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Port Type | Flange Ports |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Description | SAE C |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Series | PVM098 |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA0700000EA0A |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Flow Compensator Setting | None |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Weight | 121.0 LB |

