- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Flow Compensator Setting | None |
| Series | PVM098 |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA07000000A0A |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Shaft Description | SAE C |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Key | 5/16 in |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA07000000A0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Port Location | Side Port |
| Spline Description | N/A |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Weight | 121.0 LB |

